“Yazargezer. Genelde teknoloji yazar. Arada çevre, şehir, sağlık, enerji yazar. Vakit kalırsa gezer. İçerik Danışmanı.”

Twitter’daki kısa bio yukardaki gibi. Ama madem bu yazı bir “kimim ben?” yazısı olacak. O zaman biraz detay vermeli…

Bilincimin, doğduğum güne erişim izni vermemesi nedeniyle söylenildiğine göre dünyayla tanışma randevum yağmurlu bir Nisan gününe denk gelmiş. O tarihlerde ikametgah adresim İstanbul Esentepe. Hatta daha açık bir tarifle Gazeteciler Mahallesi, Yazarlar Sokak. Etraf, hiç tanışma fırsatı bulamadığım gazetecilerle dolu. Hemen yandaki üç katlı, bembeyaz boyanmış büyük ve güzel evde Halit Kıvanç otururdu mesela. Tabii yalnızca gazeteciler yoktu. Bahçe komşumuz olan, ama aslında bir üst sokakta oturan Feridun Karakaya, ya da daha bilinen adıyla Cilalı İbo vardı. Simasını hatırlamasam da büyük bir köpeği olduğunu anımsıyorum. Zaten, ilkokulumun da olduğu mahalle hayvanseverlerin konaklama yeriydi adeta. Köşedeki büyük binadaki maymun, hemen her bahçede kediler, kiminde köpekler ve o zamanın ruhuna uygun olarak Lessie adını verdiğimiz bir sokak köpeği. Bahçeli tek katlı bir evde onlarca kedi, köpek ve tavuğun yaşadığını da söylemem gerek. Tüm bu çeşitlilikten midir bilinmez, içimde hep bir gazeteci olma isteği, daha doğru bir tanımla merak vardı. Gazeteciliğin mürekkebini nüfuz etmek adına okulunu yazmış ve kılpayı (takribi 2-3 soru) kaçırmakla birlikte, hayatımın son 16 yılında pek çok dergide ve yayında çalışarak bu hevesimi yeterli dozda giderebildim. Neyse, klişeleşmiş cümlelerden olan “çocukluğunuzdan başlayalım” paragrafını daha fazla uzatmaya gerek yok, biraz daha resmi bir dille bio’dan devam edelim…

1978 İstanbul doğumlu. 2000 yılından bu yana aralarında PC Life, Byte, PC Magazine, IT Pro, Bilgi Çağı, ShiftDelete.Net, TechInside gibi Türkiye’nin gerek son kullanıcı, gerekse kurumsal teknoloji alanında önde gelen yayınlarında editör, yazı işleri müdürü ve yayın yönetmeni olarak görev aldı. Bu dönemde basılı ve online medya için içerik üretmenin haricinde çeşitli teknoloji odaklı radyo ve televizyon programlarının hazırlanmasında da aktif olarak görev aldı, bazılarında sunuculuk yaptı.

2010 Ağustos ayından 2014 Aralık ayına kadar büyük bir keyifle çalıştığı Konak Medya bünyesinde Turkcell, Siemens, SAP, HP gibi Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen, farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketleri için çeşitli içerikler hazırladı. Bu dönemde sadece teknoloji yazmakla kalmadı. Enerji, endüstri, şehirleşme, sağlık gibi birbirinden farklı sektörler için makaleden yönetici görüşlerine, başarı hikayelerinden video röportajlara varan geniş bir yelpazedeki içeriklerin hazırlanmasına katkı verdi.

Edindiği birikimi kurucusu olduğu ve yayın yönetmenliğini üstlendiği DosyaKonusu.com’da okurlarla buluşturmaya devam eden Çelik, halen Ritmik Bilgi isimli şirketiyle kurumlara içerik danışmanlığı hizmeti sunuyor.

İletişim kanalları

E-posta: melih@melihcelik.net
LinkedIn: https://tr.linkedin.com/in/melihcelik
Twitter: https://twitter.com/melih__celik