Genel

36 yıldır kahrımı çeken dünyaya küçük bir hediye

on
17 Nisan 2014

Sabah evinizden çıktınız, yürümeye başladınız. Belki dışarıda havanın nasıl olduğunu hiç görmeden binanın içindeki asansöre binip kapalı otoparka indiniz, aracınıza bindiniz. Otoparktan çıkarken bariyerin kalkmaya başladığı an birkaç güvercin havalandı. Ardından gece sesini duyduğunuz uyuşuk bir kedi, o halini bir kenara atmış aracınızı hiç farketmeden önünden koşarak geçip güvercinlere yetişmeye çalıştı. Öte yanda birkaç karga, kaldırımda tek tük kalmış ağaçların üstünden manzaraya bakıp kahkaha atarcasına ‘gak’lamaya başladı. Oysa siz, tüm bu olan biteni değil, yalnızca bariyerin açıldığını algılayıp gaza yüklendiniz…

Dünya üzerinde pek çok, belki milyarlarca insan yukarıdakine benzer bir tabloyu – elbette hayat şartları, ülke ekonomisi ve kültürüne göre farklılaşmak kaydıyla – hemen her gün yaşıyor. İnsanlar olarak, kendimizi yüceltmeyi öylesine seviyoruz ki dünyanın yalnızca bize ait olduğuna kendimizi inandırmışız. Oysa dünya üzerindeki geçmişimize baktığımızda milyonlarca yıldır burada olan hayvanlar, bitkiler ve canlılar arasında, ağaçlardaki tüm yaprakları yiyen, bölgeye, ekosisteme aykırı zararlı böceklerden bir farkımız yok. Ama buna inanma, daha doğrusu bilip de kabul etme safhasında pek de güçlü adımlar attığımızı söyleyemeyiz.

Kalkıp şu rapora göre durum bu cümleleri kuracak değilim. Duruma inanma, bilme ve kabul etme aşamalarının neresinde olduğunuzu bilmiyorum çünkü. Ama ben, 36 yıldır kahrımı çeken bu dünyanın devamı için, yaşadığım anlarda ona verdiğim zararı azaltabilmek adına kendi doğumgünümde küçük bir hediye vermek istedim.

WWF

WWF’in, kaybolan türleri evlat edinerek onları koruyun kampanyası, dünyaya verebileceğim küçük teşekkür hediyesi için en ideal seçeneklerden biriydi. Facebook’taki arkadaşlarım arasındaysanız, bir hafta kadar önce 6-7 Sibirya kaplanını bir arada gösteren bir fotoğraf paylaştığımı ve sebebini bugün açıklayacağımı yazdığımı görmüşsünüzdür. Görmediyseniz, sebebi işte buydu.

WWF, tüm dünyada 3200 kadar kaplanın kaldığını söylüyor. Bu sayı, 1900’lerin başında 100 bini buluyormuş. Kaplanlarda durum böyle ama diğer bazı türlerde de farklı değil elbet. WWF’in evlat edinilerek desteklenebilecekler listesinde saz kedisi, yunus, deniz kaplumbağası, orfoz, panda, kutup ayısı ve turna da var. Tüm listeye ve bağış şartlarına destek.wwf.org.tradresinden ulaşabilirsiniz.

Hangisini seçtiğiniz çok önemli değil. Yeter ki; otopark çıkışında bariyerin açılmasını beklerken etrafınızı her yönüyle algılamaya çalışın…

TAGS
RELATED POSTS