Genel

Anadolu Ajansı’nın 49 doları

on
22 Eylül 2015

aawebBir konuyu araştırırken, daha doğrusu bir haberdeki tuhaflığın kaynağına bakarken kendimi Anadolu Ajansı’nın sitesinde buldum. Aradığım tuhaflık, haberde geçen kişilerin soyadlarının baş harfleri verilirken, haberle servis edilen fotoğrafta soyadlarının net bir şekilde okunmasıydı. Karşıma kaynak olarak Anadolu Ajansı çıktı. Maalesef şaşırmadım.

Asıl şaşırdığım, Anadolu Ajansı’nın internet sitesinin, benim girmediğim dönem içinde yenilenmiş olması. Ajansın twitter hesabındaki paylaşıma göre yenilenme tarihi 18 Eylül 2015. Ama bu yenilik açıkçası dünyanın en büyük haber ajanslarından biri olma iddiasındaki Anadolu Ajansı’na hiç yakışmamış. Neden mi?

Yeni sitede altyapı olarak WordPress kullanılmış. Dünyadaki pek çok global haber platformunun da tercihini WordPress’ten yana kullanması nedeniyle buna bir itirazım yok. Karşı çıktığım şey, WordPress altyapısı üzerinde profesyonel bir çalışmayla kendilerine özgü bir tasarım yapmak yerine, WordPress kullananların yakından bildiği ThemeForest.net’ten 49 dolara hazır bir tema satın almış olmaları. Temanın ismi Weekly News. Mipthemes tarafından üretilmiş bir tema. 22 Eylül 2015, saat 00:41 itibariyle aralarında benim de olduğum farklı kişilere toplam 769 kez satışı gerçekleşmiş. Yani Anadolu Ajansı’nın sitesinin benzerlerinden 800’e yakın var.

Anadolu Ajansı’nın veya yeni siteyi yaptırdıkları kişi ya da şirketin 2450 dolar verip (Extended Licence alıp) başka bir yerde kullanılmasın demediği kesin. Çünkü temanın satışı aynen devam ediyor.

[güncelleme]: Extended Licence’ın temanın satışının durması değil, üzerine eklemeler yapılabilmesi olduğuna dair bir bilgi geldi. Anadolu Ajansı bunu almış olsa bile sitesinin benzerlerinden yüzlerce olduğu ve sayının daha da artabileceği gerçeğini değiştirmiyor.

Bu kadar emin olmamın sebebi ise aynı temayı daha önce benim de satın almış olmam. Üzerinde yaptığım çalışmalarla temada bazı değişiklikler yapmış ve 28 Mayıs 2015 tarihinde ilk yazımı girerek DosyaKonusu.com’u yayına almıştım. Sitede o günden beri bazı değişiklikler yapıyor ve ara ara da içerik giriyorum. Tam, 1 Ekim 2015 itibariyle duyurmaya hazırlanırken Anadolu Ajansı’nın aynı temayla sitesini yenilemesi ilginç oldu.

Temayı düzenleyip Türkçe olarak kullanan yalnızca ben değilim. Dumlupınar Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı da temanın ilk çıkan dark versiyonunu (DosyaKonusu.com’da ve aa.com.tr’de light versiyon var) kullanmıştı. Tema, pek çok değişikliğe izin verdiği için kullanıldığı siteler temel bazı özellikler dışında farklı görünebiliyor.

Siteyi kim yaptı?

Şimdi merak ettiğim konu şu. Anadolu Ajansı, yeni sitesini kendi içindeki bir ekiple geliştirdiyse neden yüzlerce benzeri olabilecek bir tasarımı tercih etti? Yok, eğer dışarda bir şirkete yaptırdıysa, aslında maliyeti 49 dolar olan bu iş için ne kadarlık bir ödeme yaptı?

Bu dakikadan sonra ciddi bir değişiklik yapmalarını beklemiyorum. Ama dünyanın en büyük haber ajanslarından biri olma hedefindeki Anadolu Ajansı’nın bu yaptığı ya cehalet ya da rezalet…

Karşılaştırma için

Anadolu Ajansı web sitesi

Benim kurduğum ve Mayıs 2015’te açtığım DosyaKonusu.com

Dumlupınar Üniversitesi Haber Portalı

Temayı isteyen herkesin parasını verip alabileceği resmi satış sitesi

TAGS
RELATED POSTS