Genel

Hoş geldin DosyaKonusu.com

on
5 Ekim 2015

Beni tanıyanlar bir süredir ortalıklarda fazla görünmediğimi, daha doğrusu bir görünüp bir kaybolduğumu fark etmiş olmalı. Hayatımı rölantiye aldığım bu dönemi elbette boş geçirmedim. Son birkaç aydır üzerinde çalıştığım yeni projem DosyaKonusu.com’u 5 Ekim 2015 itibariyle bugün resmen duyuruyorum. Siteyi ilk olarak Mayıs ayı sonunda açmış olmakla birlikte, yakın çevremden gelen geribildirimlerin uygulanması, yaz, seçim, bayram dönemi derken duyuru faslını özellikle beklettim. Ama artık daha fazla beklemenin de bir anlamı yok. Birkaç ufak düzeltme haricinde tasarım ve içerik tamamlandı.

DosyaKonusu.com’un 5 Ekim 2015 sabahı itibariyle ana sayfası.

DosyaKonusu.com’un 5 Ekim 2015 sabahı itibariyle ana sayfası.

DosyaKonusu.com’da neler var?

DosyaKonusu.com, adından da anlayabileceğiniz gibi etrafta çokça bulunan ve artık birbirlerinin kopyası haline gelmiş haber sitelerinden farklı bir içerik yapısına sahip. Konuları salt “haber vermiş olmakla” yetinmeyip, farklı açılardan incelemeyi ve yorumlamayı içeriyor. Yazıların hemen hepsinde bu farklılığı görebilirsiniz.

“Farklılıklar neler?” sorusunun yanıtını, sitenin farklı olmayabilecek kısımlarında da göstermeye dikkat ettim. Mesela video bölümünde hemen her yerde karşınıza çıkan “sosyal medya bu kediyi konuşuyor” türü videolar yerine, çoğunluğu TED Konferansları’ndan alınma, tamamı Türkçe altyazılı, anlatılanlarla ufuk açıcı türden videolara yer verdim. Bu çizgi, aynen devam edecek.

Sitede; Gündem, Dünya, Sektör, Rapor, Kitap, Video ve #100 isimli kategoriler göreceksiniz. Peki bunlar neleri içeriyor?

Gündem; adı üzerinde o dönemdeki gündeme dair haberin ötesine geçmiş yazıları içeriyor. Yerli uçak tartışmaları başladığında uçağın açıklanan teknik özelliklerinin ötesine giderek ilk üretici firmanın kim olduğu, uçağın satıldığı yıllardaki pazar payı, günümüzdeki rekabet şansına yer verdim. Bu kategorinin en güncel yazısı ise Birleşmiş Milletler’in 2030 Kalkınma Hedefleri oldu. Pek çok yerde “açıklandı, yoksulluk, enerji gibi konuları içeriyor” denilerek geçiştirilen bu hedeflerin ayrıntılarına ilgili yazıdan ulaşabilirsiniz.

Dünya kategorisi, dünyadaki değişim ve gelişmeleri içeriyor. Çin’in yükselen gücünün arkasındaki sebepler ya da Hindistan’da hava kirliliği nedeniyle sağlığı tehlikede olan çocukların öykülerini burada bulabilirsiniz.

Sektör; adı üzerinde iş dünyasındaki sektörlere dair analizleri kapsıyor. Sitenin en fazla içeriğe sahip bölümlerinden biri olacağını söyleyebilirim.

Rapor kategorisi ise, adı üzerinde o günlerde yayınlanan bir raporun detaylı aktarımını kapsıyor. O rapora ait basın bülteninden alıntılarla yetinmiyor; kimi zaman yüzlerce sayfalık bir raporu neredeyse sayfa sayfa inceleyerek gördüğünüz içerikleri hazırlıyorum.

Kitap kategorisi; iş dünyası, kişisel gelişim vb. konuların ağırlıkta olduğu yeni çıkan kitapları görebileceğiniz bir bölüm. Evet, artık bilgi internette duruyor olabilir, ama bir konu hakkında kapsamlı bir bilgiye halen kitaplardan erişilebiliyor.

Video bölümünü yukarıda özetledim aslında. Videoları izleyince ne demek istediğimi daha rahat anlayacaksınız.

#100! Siteyi haber verdiğim kişilerin en çok merak ettiği bölüm. Şimdilik tek bir içeriğe (Grafen yaşamı nasıl değiştirecek?) sahip. Bu bölümde dünyanın akışını değiştirmiş ya da değiştirecek yeniliklere ait detaylı bir içerik bulacaksınız. İsminin #100 olmasının sebebi ise basit. Bu bölümde herkesin dünyayı etkileyen 100 şey hakkında bilgi sahibi olmasını istiyorum çünkü.

Son bir not; DosyaKonusu.com’un tasarımını farklılaştırmak için özellikle uğraştım. Ancak benim tercih ettiğim WordPress temasının Anadolu Ajansı’nın web sitesinde de kullanılmış olması bu farklılığı biraz törpüledi. Benzerliğin öyküsünü bir önceki blog yazımdan okuyabilirsiniz.

Özetle…

DosyaKonusu.com hiçbir zaman her gün benzerlerini her yerde bulabileceğiniz yüzlerce haberin girildiği bir yer olmayacak. Aynı şekilde yine kolaylıkla bulabileceğiniz videoları da göremeyeceksiniz.

DosyaKonusu.com, benim uzun yıllardır eksikliğini hissettiğim, kapsamlı Türkçe içerik ihtiyacını karşılamak için oluşturuldu ve bu çizgide devam edecek. Evet, her ay milyonlarca ziyaretçinin girdiği bir site olmayacak bunun bilincindeyim. Ama tarihin hangi döneminde, hangi yılında girerseniz girin, işinize yarayacak içerikle sizi karşılayacak bir site olacak…

Önerileriniz, eleştirileriniz destek, takip ve paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler. Siteyi şu an Twitter, LinkedIn ve RSSüzerinden takip edebilirsiniz. Facebook’taki sayısız eğlenceli içerik arasında kaybolacağını düşündüğüm için Facebook’ta bir grup kurmadım.

Kadro, şu an için yalnızca benden ibaret. 2016 başından itibaren içerik üreten, yazı hazırlayan isimlerin artmasını amaçlıyorum. Eğer, ben de katkıda bulunmak isterim, mesela köşe yazısı hazırlayabilirim diyorsanızmelih.celik@dosyakonusu.com adresimden bana ulaşabilirsiniz…

Umarım; Türkçe kaliteli içerik ihtiyacının karşılanmasında DosyaKonusu.com’un upuzun, benden daha uzun bir ömrü olur. Zira yola tam da bu amaçla çıktı…

TAGS
RELATED POSTS