Genel

Nazilli Belediyesi’nden “Yörük Ali Efe” katkılı örnek davranış

on
24 Mart 2014

Doğa İçin Çal kliplerini hatırlıyor musunuz? Dünyanın dört bir yanından sanatçıların biraraya gelip katkıda bulunduğu enfes bir çalışmaydı. Onun bir benzerini, şu yerel seçimlere yaklaştığımız günlerde örnek bir çalışma olarak Nazilli Belediyesi yapmış.

Kurtuluş Savaşı zamanında yaptığı kahramanlıklarla adından söz ettiren Yörük Ali Efe’nin türküsünü Doğa İçin Çal‘dakine benzer bir şekilde, Nazilli İçin Söyle başlığı altında yeniden hazırlamışlar. Çekim yapılan tüm mekanlar Nazilli’ye ait.

Yörük Ali Efe’nin Nazilli’de değil ama yine Aydın’ın Yenipazar ilçesinde bir müzesi de var. İki yıl önce Türkiye’deki yavaş şehirleri ziyaret ederken bu müzeye de uğramıştım. Yalnızca Yörük Ali Efe’nin fotoğraflarını değil, kullandığı eşyaları bile görebilirsiniz. Aydın’dan Nazilli’ye giderken sağ tarafta Yenipazar tabelasını gördüğünüzde sapın. 10 – 15 dakika içinde varmış olursunuz. Giriş o tarihte ücretsizdi, şimdi de farklı olduğunu sanmıyorum. Gitmişken Yenipazar’ın meydanındaki pidecilerde pide yemeden dönmeyin, yorgunluk kahvenizi ise lokantaların tam karşısındaki parkta bulunan kafelerde içebilirsiniz. Gitmişken biraz fotoğraf da çektim ama Wikipedia’da çok daha kalitelileri mevcut. Burada müze binasını da görebilirsiniz.

Son olarak Nazilli Belediyesi’ni tebrik etmem gerek. Bir yerel yönetimin görevlerinin yalnızca çöp toplayıp kaldırım döşemekten ibaret olmadığını kanıtlamışlar. Söz, tekrar o tarafa yolum düştüğünde Nazilli’de de duracağım…

 

TAGS
RELATED POSTS