Genel

Resmi duyuru: “Melih 4.0”

on
17 Nisan 2018

İnsan yeni bir yaş almaya görsün. Pastalar… tebrikler… ‘eee, bak bu yaşa geldin, evlen artık yaş gidiyorcular’ ile dolu bir dönem bekliyor beni. Her ne kadar 40’ından önce sakin bir Ege sahil kasabasına yerleşme planlarım olsa da çeşitli denemelerim haricinde kalıcı olarak uzaklaşabilmiş değilim. Eğer olabilseydi yazının başlığındaki “Melih 4.0” ibaresi tam anlamıyla gerçekle buluşabilecekti.

40’ın aslında 39 ya da 38’den çok da farklı olmadığını, daha önce bu yaşlara geçiş yapmış dostlarımdan zaten biliyorum. Ama hani bir yenilik arar ya insan, bu yazı da 40’lı yıllarımın bir yol haritası olsun… Peki 40 sonrası hayatımda beni neler bekliyor?

  • İstanbul’dan firar: Son 2-3 yıldır bunun hazırlıklarını sürdürüyorum. Kendi şirketimi kurmam, internet üzerinden yönetebildiğim bir iş şekline geçiş yapmam aslında bu hedefe giden ilk adımlardı. İstanbul’da emlak fiyatları düştüğü için firar planını ertelemek durumunda kaldım. Evet, İstanbul’da ev fiyatları düşüyor. Resmi araştırmalar ve yaklaşık birer yıl arayla “benim ev kaça gider?” diye sorduğum emlakçının yalancısıyım. Taşınılacak yer için sakin bir Ege kasabası ihtimali kenarda durmuyor değil. Rota Antalya – Muğla arasında geziniyor şimdilik. Bakalım…
  • İşler güçler: Şirketim tam 13 gün önce iki yaşına bastı. Bir dilim pasta eşliğinde kutlama da yaptım. Oluşturduğum temeli biraz daha genişletip şirketi hedeflediğim ciro seviyesine çıkarmaya çalışacağım. Ülke ve dünya gündemi elverdiği müddetçe tabii…
  • Yazmaya devam: 2000 yılından bu yana hayatımı yazı yazarak kazanıyorum. Halen teknoloji, dijital dönüşüm, Endüstri 4.0, sağlık ve ilgili konular, FinTech ve finans dünyası, arada enerji gibi birbiriyle alakasız gibi duran ama aslında çözülmez bir düğümle bağlanmış konular hakkında klavye eskitiyorum. Adımı eskisi kadar çok yerde göremiyor olmanız normal. Çünkü işimin gereği bu yazıların neredeyse tamamı imzasız ya da müşterilerim olan şirketlerin yöneticilerinin adıyla yayınlanıyor.
  • Yollar, yine yollar: Son 6-7 yıldır bir otomobil kiralayıp, öncesinde çizdiğim rota boyunca ilerliyorum. Otoban ve ana yollardan olabildiğince uzak, sadece haritadan görüp bildiğim yerleri keşfetmeye çalışıyorum. ‘Bir iki hafta önce beş günde 2336 kilometre yaptım.’ dersem ne demek istediğimi daha rahat anlatabilirim sanırım. Haritanın eksik parçası şu an Karadeniz gibi görünüyor. Şile ya da Kandıra civarından başlayıp, Artvin’de Macahel’e kadar gidip sonra ara yaylalardan, kentlerden Datça’ya çarprazlamasına bir iniş yapma planım kenarda duruyor.
  • Bana bir düldül gerek: Yukarıda bahsettiğim gibi son 6-7 yıldır araç kiralıyorum. Şimdiye kadar 8-10 farklı firmadan, 14-15 farklı markaya ait 30 civarı model kiralamışım. Araç kiralama firmaları bu kararıma üzülecek, sonuçta yılda 8-10 kez kiralama yapan bir müşterilerini kaybedecekler. Ama artık kendime ait bir otomobile geçiş yapma zamanım geldi.
  • Evleneceğim(!): Daha doğru bir ifadeyle ‘evlendirileceğim’. Yakın çevremdeki arama tarama faaliyetleri aralıksız sürüyor. 40 sonrası artacağı da kesin gibi. Bana bulunan biriyle bir iki yıl sonra hayatımın geri kalanını paylaşmaya başlamak sürpriz olmayacak. Yaş haddinden evlilik emeklisi olmama çok kalmadı. Bu madde 40’lı yaşlara dahil olacaksa çok uzak bir gelecek gibi gelmiyor.

Özetle, son madde hariç 30’lu yaşlarımın ikinci yarısının bir tekrarını yaşayacağım gibi görünüyor. Eğer 10 yıl sonra halen buralarda olursam bu yazının bir 5.0 versiyonunu da kaleme alırım.

Yeni yaşıma yeni blog temasıyla giriyorum. Önceki temada bazı teknik sorunlarla karşılaşınca sağolsun Ahmet (Bkz. Faraday) yeni temayı devreye aldı.

* Bu arada minik bir not. Tüm aramalarıma rağmen 4.0 ile ilgili istediğim tipte telifsiz bir görsel bulamadım. Yukarıda gördüğünüz görsel İspanya’daki bir girişim hızlandırma programı olan Basque Industry 4.0ın logosunun bir parçası. 40’lı yaşlarımda yolum İspanya ile kesişir mi bilemem. Ama ilk günümde en azından sitelerine link verip ufak bir katkım olsun…

TAGS
RELATED POSTS