Köşe Yazılarım

Trump’ın Kazanacağını Bilen Yapay Zeka Milli Piyango’yu da Bilir mi?

on
28 Aralık 2016

2017’nin dünyadaki ilk yeniliği kuşkusuz Donald Trump’ın ABD Başkanı olarak göreve başlaması olacak. Seçim öncesindeki beklentilerin aksine Hillary Clinton’ı geride bırakan Trump’ın kazanacağını doğru bilense onyılların deneyimine sahip araştırma şirketleri ya da politika uzmanları değil, bir yapay zeka olmuştu.

Trump’ın kazanmasının hemen ardından “Yapay Zeka Trump’ı doğru bildi” türü başlıklarla ülkemiz medyasında üç beş paragrafla kendine yer bulan bu olay, tahmin ettiğiniz üzere yurtdışında aynı konuyu haberleştiren kaynakların özet çevirisinden öteye pek gitmedi. Türkiye gündemi de hızla şekil ve boyut değiştirmekten bir an olsun geri kalmadığı için konunun ayrıntılarını pek göremedik. Biraz da bu nedenle, Trump’ın Beyaz Saray’daki koltuğa oturmasına sayılı gün kala biraz detaya inmekte fayda var.

Ormandaki Çocuğu Örnek Almak

Bu, kimilerine; “Acaba Milli Piyango’nun yılbaşı ikramiyesinin hangi bilete çıkacağını da bilir mi?” sohbetini yaptıran yapay zekanın adı MogIA. İsmini, Hindistan’da doğan ünlü İngiliz yazar ve şair Rudyard Kipling’in “The Jungle Book” isimli çocuklara yönelik kitabındaki Mowgli isimli bir karakterden almış. Mowgli’nin etrafını sürekli inceleyerek bir şeyler öğrenmesi MogIA’ya da ilham kaynağı olmuş.

Dünya genelinde yayınlanmış pek çok çocuk kitabı arasında Hindistan’ın en popüler yazarlarından birinin seçilmiş olması ise tesadüf değil. Çünkü MogIA’yı geliştiren ekibin başındaki kişi, merkezi Mumbai, Hindistan’da bulunan Genic.AI adlı start-up’ın kurucusu Sanjiv Rai. Rai, Haziran 2016’da kurduğu Genic.AI dışında SmartSAPS isimli güvenli ödeme teknolojileri geliştiren bir başka şirketin ve Rosenbridges Infra Investmens isimli bir nesnelerin interneti şirketinin de kurucusu. Aynı zamanda Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Global Gelecek Konseyi üyeleri arasında yer alan Rai, tüm bunlara 2002’den bu yana Billion Innovators isimli bir girişimci destekleme platformunun yöneticiliğini de eklemiş. Sanjiv Rai hakkında bu bilgileri yazdım, çünkü yapay zeka geliştirme işinin sadece iyi kodlamadan fazlası olduğu hakkında bilinçlenilmesi gerekiyor.

Yapay Zeka Sağlık Sektöründe Ne İş Yapar?

Bu sorunun hem çok fazla hem de çok genel ve az yanıtı var aslında. Ama temel olarak, hastanelerin verimliliği ya da insan ömrünü uzatacak tedavilerin geliştirilmesi şeklinde yanıtlamak mümkün. Zaten, yukarıda bahsettiğim Genic.AI bu ikisini tek bir potada eritmeye odaklanıyor.

Şirketin web sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan “What is Genic.AI?” sorusunun yanıtında sunulan çözümün bir toplam sağlık yönetimi olduğu vurgulanmış. Geliştirilen yapay zeka, uzun yıllardır yapılan araştırmaları elbette tıbbi atıklar arasına göndermiyor. Onları baz almakla birlikte, sürekli öğrenen bir organizma gibi hareket ederek kendini geliştiriyor. Bunun için de 4500 hastaneden gelen verileri değerlendirmekten geri kalmıyor.

Genic.AI’nin bir hizmet olarak sunulması ise gen bazlı tedavileri geliştirebilmesinde yatıyor. Elindeki (hafızasındaki) bilgileri işleyen Genic.AI, bunlar üzerinden bir çalışma yaparak proaktif bir şekilde hastalıkların önüne geçmeyi hedefliyor. Bir anlamda, fabrikanızdaki makinelerin arızalanma ihtimallerini servise bildirmesi gibi düşünmek mümkün. Fark ise yaşam koşulları sürekli değişen, global salgınlarla buluşan biz insanların tehditlerinin de değişiyor olması. Fabrika ortamını sterilize edebilirsiniz, ama aynı şeyi atmosfer, mikroplar, bakteriler ve her birey için farklı olan genetik kalıntılar için söylemek maalesef pek mümkün değil.

Trump’ın seçileceğini bir yapay zekanın doğru tahmin ettiğinden bahsediyordum değil mi? Yoksa siz bu seçimin, ana haberlerde de kendine yer bulan “Dünya Kupası’nda maçın sonucunu doğru bilen ahtapotun” seçimi gibi mi sanmıştınız? Bence tekrar düşünün…

* Bu yazı, 28 Aralık 2016 tarihinde Enterprise Next için yazılmıştır.

TAGS
RELATED POSTS