Genel

Yeni dünyanın girişimci lideri: Elon Musk neden bu ünvanı hakediyor?

on
8 Kasım 2014

Yeni dünya, liderlik vb. kelimeleri bir arada kullanınca aklınıza siyaseti iş olarak benimsemiş isimler gelebilir. Ama benim bahsetmek istediğim kişinin politikayla tek ilgisi, hazırladığı yeni geleceğe uygun kanunların yürürlüğe girmesi için lobi yapmakla sınırlı…

Yakın geleceği nasıl tarif edersiniz? Sıfır yakıt tüketen, belki de uçabilen otomobiller, kıtalararası seyahati aratmayan sürelerde gerçekleşen uzay yolculukları, güneşin ve rüzgarın dünyanın bir numaralı enerji kaynağı olması…

Peki tüm bunları neredeyse yazdığım haliyle gerçekleştirmek için çalışan, üreten, girişen bir isim olduğunu söylesem ne dersiniz? Bahsedeceğim kişi Elon Musk. Klişe cümlelerle 1971 yılının Haziran ayında doğmuş, Güney Afrika asıllı ABD’li mucit ve girişimci. Birkaç gün önce doğumgününü kutlayan bu insan, yakın gelecekte daha fazla insanın sağlıklı bir şekilde doğumgünlerini kutlamasını sağlayacak işlere imza atıyor… Üstelik, bunu pek çok ünlü girişimcinin aksine, neredeyse hiç adından söz ettirmeden gerçekleştiriyor.

Başarı portföyü zengin kişilik

Musk’ın girişim portföyü için göz kamaştırıcı demek mümkün. İlk başta X.com olarak kurulan, sonra ismi değişen ve eBay tarafından 1,5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alınan PayPal; bugün dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi haline gelen Tesla; kısa süre önce aldığı Silevo ile güneş enerjisinde verimliliği yükselterek hedef büyüten ve dünya güneş paneli pazarının 400 GW/yıl olması için çalışacağını açıklayan ABD’nin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı SolarCity…

Tüm bu mevcutlara, Musk’ın daha önce Bilgi Çağı’nda da haberini paylaştığımız, 5 milyar dolarlık yatırımla, 500 bin elektrikli otomobil pili üretecek kapasitede fabrika kurmasını da eklemem gerek. Ayrıca Musk’ın, SpaceX olarak bilinen ve NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo nakli için yetkilendirdiği ilk özel şirketi kuran kişi olduğunu, üstelik bunu 2002’de yaptığını söylemeliyiz.

Musk geleceği nasıl şekillendiriyor?

Yukarıdaki portföyde eBay’e sattığı PayPal’i dışarda bırakalım. Diğerlerine geldiğimizde özetle durum şöyle;

  • Tesla’nın 2020’de yıllık 500 bin elektrikli otomobil üretmesi hedefleniyor.
  • SolarCity, dünyanın en büyük güneş paneli üreticisi olma yolunda. Şirketin 2015’teki kurulu gücünün, 2014’e oranla tam 2 kat artarak 1 GW’a çıkması bekleniyor.
  • 2008’de uzay kargosu taşımacılığı için NASA’yla 1,6 milyar dolarlık anlaşma imzalayan SpaceX’in hedefinde Mars’ta kurulması planlanan koloninin ihtiyaç duyduğu malzemelerin taşınması ve koloninin inşaası bulunuyor.

Bu arada Musk’ın, PayPal’i satma nedenlerinin ardında başarısızlık olduğu gibi bir yanılgıya kapılmamak gerek. Pek çok kişi tarafından yetenekleriyle Demir Adam filmlerindeki Tony Stark karakterinin gerçek hali olarak kabul edilen Musk, Wired’a verdiği bir röportajda internet üzerinden verilen hizmetler için Zip2 ve PayPal şirketlerini kurduğunu, ancak roket bilimi gibi daha somut işlerin kendisine daha çekici geldiğini söylemiş. PayPal’i 1,5 milyar dolarlık hisse karşılığında sattığını yukarıda belirtmiştim; Zip2 ise 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığında, daha sonra HP tarafından satın alınan Compaq tarafından satın alınmıştı.

Bir ek not olarak; Musk’ın bu uzay merakının ardında dünyada yaşanabilecek ciddi bir felaket sonrası insanlığın başka bir gezegende yoluna devam etmesi olduğunu da yazmalıyım. Bu ifadeyi bir çeşit pazarlama hamlesi olarak da okumak mümkün. Ancak pek çok kişinin aksine Musk, yalnızca hayal satmıyor, gerçek olması için de çalışıyor.

Musk’ın yanına yeni isimler gerek

Son yıllarda girişimcilik, futurist yaklaşımlar, yenilikçilik vb. konular hakkında sayılamayacak kadar çok şey yazılıp çizildi. Ancak bunları gerçek hayatla buluşturan insanların sayısı oldukça az. Musk’tan bir önceki kuşak olarak sayabileceğimiz Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’u ve Apple’ın kurucularından Steve Jobs’u ve bugün temiz enerji üzerine odaklanan Microsoft’un kurucularından Bill Gates’i de aynı kulvarda bulunan isimler olarak söylemekten çekinmem.

Önemli olan, Musk’ın yanına eklenebilecek yeni isimlerin ortaya çıkması için gerekli ortamın sağlanması. ABD, bunun için diğer ülkelere oranla daha uygun şartlara sahip olabilir. Ancak konu, Musk’ın sunduklarına benzer ya da daha iyi bir dünyaysa; vizyonu seçim tarihleriyle ya da 15 – 20 yıl gibi kısa denebilecek vadelerle plan yapan, bir konuyu ele aldığında etkileyeceği diğer alanları göremeyen siyasetçilerden çok daha fazlasına ihtiyaç var…

* Bu yazı, 1 Temmuz 2014 tarihinde Bilgi Çağı için yazılmıştır.

TAGS
RELATED POSTS