Genel

Yeniyi kutlama heyecanınız hiç bitmesin

on
1 Ocak 2014

İnsanoğlu kutlamayı sever. İçinde yeni olan hemen her şeyi bir mutlulukla karşılamaya bayılır. Çok eski zamanlarda, tek tanrılı dinlerin ve politik oyunların olmadığı zamanlarda bile yeni, adeta kutsal bir sembolmüşcesine el üstünde tutulurmuş. Dünyaya pagan kültürünün – kimilerine göre dininin – hakim olduğu, doğadaki her ağacın, çiçeğin, hayvanın, belki de rüzgarın kutsal kabul edildiği bir dönemden bahsediyorum. Bugün, büyüklerimizden gördüğümüz tahtaya üç kez vurup kötülükleri uzaklaştırma ritüelinin, aslında ağaçların içinde bulunan tanrıçalardan yardım istemeyi temsil ettiği dönemlerden.

İşte o dönemlerden bu yana doğadaki her değişim, bir kutlamayı beraberinde getirmiş. Yıllar yılları, yüzyıllar yüzyılları kovalarken, medeniyetlerin farklı kaynak ve hesaplamaları dikkate alarak oluşturduğu takvimler arasında kaybolup gitmiş insanoğlu. Kimine göre güneş, kimine göre ay, kimine göreyse bir başka kaynakla sınırlamışız kendimizi. Ama ne olursa olsun, her başlangıcı kutlamaya özen göstermişiz. Takvimlerin değişmesini kutlamakla kalmamış, çiçeklerin açmasını, karların erimesini, tohumların yeşermesini, rüzgarların esmesini bile kutlamışız. Kimileri, bunu pazarlamaya döndürüp Noel Baba figürünü ortaya çıkarmış, kimiyse kendi halinde yitip giden sayısız kutlamayla şenlendirmiş çevresini. Hemen her yıl yüzlerce yerel dilin yokolduğunu düşünürsek, acaba ne kutlama türleri vardı diye düşünmeden edemiyor insan.

Ama sebep, kaynak, tarih ne olursa olsun kutlamadan duramamışız. Çünkü, her kutlamanın temsil ettiği “yeni”, bizlere umudu taşımış. Yaşamımıza, ailemize, evimize, işimize, tarlamıza ya da binamıza dair tüm umutları yenileme cesareti vermiş bize bu başlangıçlar. Ve her başlangıç, kendimiz ve dünyamız için daha iyi bir geleceğin kapılarını açmış.

Bugün, kullandığımız takvim gereği 1 Ocak’ta yeni yılımızı kutluyoruz. Belki ilerde bu bambaşka bir gün olacak, bilemeyiz. İşte bu yüzden; kim olduğunuzu, dininizi, görüşlerinizi bir kenara bırakın. Özlemleriniz, hayalleriniz, istekleriniz ne olursa olsun kutlama zamanlarını ihmal etmeyin. Yalnızca kendi yaşantınıza uygun olanların değil, sizinle aynı görüşte olmayanların kutlamalarına da saygı gösterin.

Herkese, yeniyi kutlama heyecanının tükenmeyeceği, hayallerinin gerçeğe dönüşeceği keyifli ve mutlu bir yıl diliyorum.

Yeni yılda da görüşmek dileğiyle,
Melih

TAGS
RELATED POSTS