Genel

Zamanda yolculuk yapmanızı sağlayan mobil uygulama

on
8 Kasım 2014

Bilimkurgu filmlerinin vazgeçilmez öğelerinden zamanda yolculuk, farklı bir bakış açısı ve bir mobil uygulamayla kısmen mümkün hale geliyor.

İnsanoğlu “mekanda yolculuk” kavramını geliştirdiği çeşitli ulaşım araçlarıyla çoktan çözdü. Ancak zamanda yolculuk şimdilik bilimkurgu filmlerinin ötesine çok geçebilmiş değil.

Ancak teknoloji bu eksikliği giderme yolunda basit ama büyük bir adım atmış olabilir.

Euronews’in haberine göre, Almanya’da Berlin’i ziyaret eden turistler, telefon ya da tabletlerine yükledikleri bir mobil uygulamayla geçmişte çekilmiş fotoğraf ve videoları sanki oradaymışcasına izleyebiliyor.

Robin von Hardenberg tarafından hazırlanan bu uygulama, Berlin Duvarı Dokümantasyon Merkezi‘nin işbirliğiyle gerçekleşmiş.

Tarihin o anlarını yaşayabilmek için tam da olayların gerçekleştiği yere gidiyor, uygulamanızı çalıştırıyor ve telefonunuzu ya da tabletinizi uygun açıyla tutuyorsunuz. Sonrasında 30 yıl öncesinden fotoğraflar ve videolar ekranınızda beliriyor.

Şimdilik 11 farklı noktayı destekleyen uygulamanın şehri bir açık hava müzesine dönüştürdüğü de bir gerçek. Elbette bu tür bir uygulamanın gerçekleşmesi için tarihiyle barışık yönetimlere de ihtiyaç var. Türkiye’de benzer bir çalışma belki gerçek görüntülerle değil ama özellikle tarihi yerlerin görsel efektler yardımıyla canlandırılmasıyla kullanılabilir.

Ayasofya Müzesi’nin ya da Sultanahmet Camii’nin inşaatını gözlemek, Ege’de bir antik kentte düzenlenen törenleri izlemek, Truva Savaşı’nda meşhur atın kapıdan içeri alınmasını yaşamak ya da hızlandırlmış bir tarih turuyla Peri Bacaları’nın oluşumunu seyrektmek veya Zeugma’da kısa bir süre önce “üstüne basılarak” poz verilen mozaiklerin çizilmesinde orada olmak çok ama çok keyifli olabilir… Tarih dışına çıkalım, sıkı bir futbol izleyicisi olduğunuzu düşünün. Bir derbi maç öncesi tribündeki yerinizi alıp geçmişteki benzer derbilerde atılan golleri tekrar tekrar izlemek istemez miydiniz?

Bu tür bir uygulamanın faydası elbette yalnızca turistler için olmayacaktır. Tarih okuyan üniversite öğrencileri, düzenlenen gezilerle müzeleri ziyaret eden ilkokul öğrencileri ve elbette gelecek daha fazla insan nedeniyle zenginleşen yerel halka katkısını da hafife almamak gerek.

Türkiye, özellikle mobil uygulama geliştirme konusunda oldukça iyi seviyede. Ancak bu tür bir çalışmada iş yalnızca kod yazmakla sınırlı değil, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı dahil olmak üzere yerel yetkililerin de desteği gerekiyor.

* Bu yazı, 8 Kasım 2014 tarihinde Bilgi Çağı için yazılmıştır.

TAGS
RELATED POSTS